
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 2.39 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4892 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 1.8 Ω |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 40 MHz |
| Type | General Purpose |
| Q Factor | 30 |
| Current Rating | 180 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.8 Ω |
| Test Frequency | 7.96 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 6.8 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 180 mA |
| DC Current | 180 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 4077
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.08720 | $0.87200 |
| 50 | $0.07956 | $3.97800 |
| 100 | $0.07259 | $7.25900 |
| 500 | $0.06253 | $31.26500 |
| 1000 | $0.05386 | $53.86000 |
| 3000 | $0.05299 | $158.97000 |
| 5000 | $0.05214 | $260.70000 |
| 10000 | $0.05130 | $513.00000 |
